Parunāsim Rīsi | Mājas cilvēks

0
Parunāsim Rīsi |  Mājas cilvēks

Rīsi ir pastāvīgs diskusiju avots gan tiešsaistes pasaulē, gan manā pasaulē. Vietnes, piemēram, Perfekta veselības diēta mudiniet rīsus kā “drošu” cieti, un citiem Paleo/Primal cilvēkiem tas patīk Marks Sisons uzskata, ka tas ir pareizi, ja viss pārējais jūsu uzturā notiek labi. Tomēr lielākā daļa paleo diētas ievērotāju izvairās no šī bezglutēnu pārtikas produkta augstā glikēmiskā indeksa un marķējuma kā “graudu” dēļ.

Pirmās pāris nedēļas pēc Paleo diētas sākšanas es jutos lieliski, ar vairāk enerģijas, nekā biju jutis vairākus gadus. Un tad es pilnībā avarēju un biju noguris vairāk nekā mans parastais pastāvīgi nogurušais stāvoklis. Man šķita, ka tas, iespējams, bija tāpēc, ka manam ķermenim bija pietrūkuši tauku, ko sadedzināt (es kļuvu šausmīgi izdilis), un es vienkārši nevarēju apēst pietiekami daudz tauku, lai uzturētu savu ķermeni, pat pēc piena tauku, piemēram, sviesta un krējuma, atkārtotas ievadīšanas. Tāpēc es atkal ieviesu rīsus un kartupeļus ierobežotā daudzumā un atkal jutos lieliski. Bet tad es jutos vainīgs, ka neesmu “ortodoksālais Paleo”, tāpēc es atkal sāku viņus izgriezt. Šoreiz es izsekoju visam, ko ēdu, izmantojot myfitnesspal.com (lielisks pārtikas izsekotājs, btw), un samazināju kopējo ikdienas ogļhidrātu daudzumu līdz aptuveni 40 g dienā, gandrīz visu no dārzeņiem un dažiem augļiem. Mans nogurums atgriezās pilnā spēkā. Atkal nāk rīsi (100–150 g ogļhidrātu dienā, Primal Blueprint apkopes diapazons), un es atkal jūtos lieliski.

Nākotnē es, iespējams, atkal eksperimentēšu ar savu diētu, bet pagaidām palieku pie rīsiem. Es vienkārši nevaru apēst pietiekami daudz tauku vienā dienā, lai es nesamazinātos līdz gandrīz bada līmenim, ievērojot ogļhidrātu nesaturošu diētu. Šķiet, ka 100-150 g ogļhidrātu no rīsiem un kartupeļiem man liek justies vislabāk.

Svinībās es gatavoju basmati rīsus uz plīts virsmas (mums ir jauks Zojirushi rīsu automāts, bet basmati nekad neiznāk pareizi).

Jums būs nepieciešams:
2 tases termiski neapstrādātu basmati rīsu
viens liels kartupelis, saldais kartupelis, jamss
2 ēdamkarotes kokosriekstu eļļas
2 ēdamkarotes sviesta
1 tējkarote tumeric vai 1 šķipsniņa safrāna (es šoreiz izmantoju tumeriku)

Pirmais solis, iemērciet rīsus ūdenī. 20 minūtes ir minimālais laiks, taču, ja vēlaties, varat to darīt arī dažas stundas. Iztukšojiet un noskalojiet to.

Vāra tos viegli sālītā ūdenī apmēram septiņas minūtes, līdz rīsi sāk peldēt uz augšu. Iztukšojiet rīsus un atstājiet tos, kamēr veicat nākamo darbību.

Sagrieziet kartupeļus lielos gredzenos un izklājiet ar tiem katla dibenu. Pievienojiet kokosriekstu eļļu. Izkausējiet sviestu un sajauciet to ar tumeriku vai safrānu.

Uzmanīgi uzliek rīsus virsū kartupeļiem, veidojot piramīdas formu. Uzmanieties, lai rīsi nesaspiestu. Virpuļojošām kustībām lej virsū sviesta maisījumu.

Uzlieciet rīsiem audumu un pēc tam uzlieciet vāku. Uzlieciet to uz vidējas uguns un ļaujiet tai vārīties apmēram piecas minūtes. Pēc tam samaziniet siltumu līdz vidējai/zemai un ļaujiet tai vārīties vēl 45 minūtes.

Viegli samaisiet rīsus ar rīsu lāpstiņu. Es dažreiz pievienoju kartupeļus no katla apakšas (tagad brūni no vienas puses), lai tas būtu kopā ar rīsiem katrā ēdienā. Jo tas izskatās jauki.

Rīsi ir lieliski piemēroti karijam (vistas tikka masala)…

…bet lieliski noder arī nākamajā dienā brokastīs vai cepšanai.